Promosyon, Pazarlama iletişimi bünyesinde başka bir deyişle dahil olan bir reklam çalışma türüdür. Amerikan Pazarlama Birliğinin tanımı gereği, şahsi pazarlama, reklam ve tanıtma dışında kalan iletişim çalışmaları olmasından dolayı kapsamı ve uygulamaları çok farklıklar göstermektedir. Promosyon, firmaların potansiyel müşterilerine kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak emeliyle kullandığı tesirli bir tanıtım aracıdır. Son zamanlarda bir hayli ürün, Promosyon niteliğinde sunulabilmektedir.

Gelişen ve genişleyen Reklam dünyasında, firmalar için promosyon ürünleri artık vazgeçilmez bir hal almıştır. Gündelik hayatta elimizin altında olan ve daimi kullandığımız stoklar ne kadar dikkat çekmiyor gibi gözükse de en büyük reklamı onlar yaparlar.

Bir malı geniş kitlelere tanıtmak ve o malın sürümünü sağlamak emeliyle yapılan çalışmalara promosyon denir.

Promosyon özel bir şeylerin öneri edilmesi, sunulmasıdır. Bu boyutu ile promosyon, diğer çalışmalarla beraber iç içe girmektedir. Mesela; satış personelleri çalışmalarında, promosyon stratejilerini çok sık olarak uygulayabilmektedirler. (belirli miktarda deterjan alan toptancılara cumhuriyet altını verilmesi gibi.)

Ayrı olarak, satışa dönük reklamlarda emel satışın arttırılmasıdır. Kullanılan iletiler, promosyon için kullanılan iletilerin aynası olabilmektedir. Halkla ilişkiler ve tanıtma ile promosyon arasında da uygulamada da benzerlikler ortaya çıkmaktadır. Mesela; ticari fuarlarda firma ve ürünün satışının arttırılmaya çalışılması gibi.

Promosyon Amaçları
Promosyonun çeşitli amaçlarından söz edilir. Bunlardan bir gruplandırma şekli, promosyonun hitap ettiği gruplara yöneliktir. Buna göre genel amaçlar şunlardır.

  1. Satış gücünü desteklemek
  2. Ürünün pazarlamasında aracı kuruluşların kabullenmesinin ve desteklerinin sağlanması
  3. Tüketicilere ürünün satışının arttırılması Burada dikkatlice yapılan bir inceleme genel amaçların daha çok satışa yönelik olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Bu asla promosyonun iletişim amaçları olmadığı mananına gelmez. Ancak, kabul etmek gerekir ki, promosyon özellikleri açısından daha çoksatışın arttırılmasına yöneliktir.

Daha açık bir ifadeyle, promosyon üreticiden tüketiciye kadar geçen kanal düzeyindeki ürünün hareketini hızlandırmayı ve satışı arttırmayı amaçlar.

 

Promosyon ürünleri, Promosyon malzemeleri :
Promosyon Plastik Kalem, Geri Dönüşümlü Kalem, Promosyon Kalemli Setler, Purjör Anahtarı, Promosyon Metre,Ajanda, Defter, Sunum Dosyası, Çanta, Klasör, Kalem, Anahtarlık, Evrak Çantası, Duvar Saati, Ahşap Masa Seti, Porselen Kupa, Termos Bardak, Bloknot, Plaket, Bayrak, Flama, Kristal Plaket, Dijital Ürünler, Tükenmez Tebeşir, Tahta Silgisi, Tahta Kalemi, Mausepad, Kalemlik, Kağıtlık, T-shirt, Şapka, Flamalar, Takvim, Duvar Saatleri, Masa Saatleri, Kalemler, Kalem Setleri, Promosyon Usb Bellek, Promosyon Defter, Promosyon Stres Çarkı, Geri Dönüşümlü Defter, Promosyon Not Defteri, Matbaa Ürünleri, Spiralli Defter, Promosyon Kauçuk Ürünler, Promosyon Kartvizitlik, Promosyon Bloknot, Promosyon Tablet Kalemi, Promosyon Kalem Seti, Promosyon Metal Kalem,  Promosyon Fosforlu Kalem, Promosyon Kurşun Kalem, Promosyon Ayna, Promosyon Kauçuk Anahtarlık, Promosyon Suni Deri Anahtarlık, Promosyon Metal Anahtarlık, Promosyon Döküm Anahtarlık, Promosyon Plastik Anahtarlık, Promosyon Çanta, Ahşap Kalemlik, Pusula ve Büyüteç, Lüks Masa Setleri, Promosyon Kalemlik, Hediyelik Setler, Promosyon Çanta Askısı, Promosyon Duvar Saati, Promosyon Masa Saati, Promosyon Hesap Makinası, Ofis Ürünleri, Promosyon Ruhsat Kabı, Promosyon Pasaport Kabı, Teknolojik Ürünler, Promosyon Fener, Mouse Pad, Bardak Altlığı, Magnet, Organik Islak Mendil, Promosyon Çakı, Promosyon Çakmak, Seminer Bloknotu, Promosyon Termos Bardak, Promosyon Termos, Manikür Seti, Para Tabağı, Promosyon Şemsiye, Promosyon Sweatshirt, Promosyon Yelek, Promosyon Şapka, Promosyon Çantalı Ajanda, Takvim, Promosyon Spiralli Ajanda, Promosyon Ajanda….

Promosyon Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?
Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir